2011. december 17., szombat

a gépek besorolása

A mikro-, kis- és nagygépes besorolásnál a hardver mérete a döntő szempont. Mivel a gyors technikai fejlődés miatt ami tegnap nagygép volt az ma kisgépnek számít, ilyen besorolásnak csak az időpont megadásával együtt van értelme.

2011. november 26., szombat

valós idejű rendszerek

Valós idejű rendszereket folyamatvezérlésre fejlesztették ki. Az adatok érzékelőkről érkeznek ilyen gépekbe, amiket az operációs rendszer elemez és aktivál az eredménytől függő processzusokat. A feladatok elvégzését szigorú időkorlát köti. Eseményvezéreltek. A paramétereket csúcsterhelésre kel beállítani. (pl. közlekedési lámpák irányítása)

2011. november 5., szombat

novell netware - 1. rész

Az általános célú operációs rendszerek feladatai igen sokrétűek voltak ezért nemigen volt lehetséges a hálózatkezelési funkciók beépítése kisebb gépekbe. Ezért operációs rendszer komponensként jelentek meg a hálózatkezelést végző rendszerek, az egyik ilyen példa a Nowell NetWare. Ma már a hardver fejlődésének köszönhetően erre nincs szükség.
Az elvet, hogy az operációs rendszerek funkcióit az egymással összekapcsolt hardver eszközökön szét lehessen osztani ma is alkalmazzák az operációs rendszerek.

2011. október 14., péntek

multiprogramozás

Több felhasználó feladatát képes látszólag egyidejűleg elvégezni akár egyetlen CPU-val. Ezt úgy oldja meg, hogy egymás után valamilyen ciklusban kerülnek végrehajtásra az egyes feladatok. Ezért mivel sokan használják fontos az adatok védelmének biztosítása. A mai ilyen rendszerek szinte kizárólag hálózatosak, de lehetnek interaktívak és nem ineraktívak is.

2011. szeptember 24., szombat

batch processing

Egymástól független munkák végrehajtási igényeit fogadja az operációs rendszer és olyan parancskötegeket alkot amelyek egymás után futnak le a számítógépen.

2011. szeptember 4., vasárnap

multitasking rendszer

Egy felhasználó egyszerre több feladat futtatására képes párhuzamosan. Ilyen például a Windows is.

2011. augusztus 14., vasárnap

egyfelhasználós, egyfeladatos rendszerek

Ilyenek voltak az első operációs rendszerek. A mikrogépek esetén szintén népszerűvé vált. Legismertebb képviselőre a DOS.

2011. augusztus 1., hétfő

az operációs rendszerek típusai - 2


- Speciális opreációs rendszerek :
  • hálózati;
  • valós idejű (real time)
- Interaktív rendszerek (párbeszédes)
- Nem interaktív rendszerek
- Mikrogépes, kisgépes, nagygépes (mainframe) rendszerek

az operációs rendszerek típusai - 1

Általános célú operációs rendszerek:

- Egyfelhasználós (monouser)
  • Egyfeladatos
  • Többfeladatos (multitasking)

- Tobbfelhasználós
  • Egyfeladatos(batch processing)
  • Többfeladatos (multiprograming)

operációs rendszer feladatai

  • lemezkezelés (fájlok, könyvtárak nyilvántartása)
  • eszközök (billentyűzet, egér, megjelenítő, stb.) kezelése Az operációs rendszerek a különböző be-/kiviteli eszközökkel az eszközmeghajtó programokon keresztül tartják a kapcsolatot.
  • folyamatok kezelése, ütemezése (ki mikor éppen mit csinál)
  • memória menedzsment (mely programnak mennyi memória jár)
  • hálózati kommunikáció vezérlése
  • egyéb, gyakran használt kiegészítő szolgáltatások biztosítása
A legismertebb operációs rendszerek: Windows, Linux, OS/2, DOS.

2011. május 22., vasárnap

2011. április 29., péntek

szervízcsomagok

A ritkábban szükséges funkciókat nem a kernelbe építik be, részben mert nem lehet minden feladatra előre felkészülni, részben mert nem mindenki használná, valamint túl nagy lenne az operációs rendszer és nem lenne jól kihasználva. Ezeket a kihagyott elemeket tartalmazzák a Utility-k, ami a rendszer rugalmasságát is növeli.

2011. március 2., szerda

rendszerhély (shell)

Feladata az operációs rendszer és a felhasználó (gépkezelő) kapcsolatának biztosítása. Lehet grafikus (GUI =Graphics User Interface, a Xerox cégtől származik és az Apple alkalmazta elsőnek Macintosh tipusú gépein) vagy parancssor (DOS= Disc Operating System, az IBM és Microsoft közös teméke) alapú. Az API-n keresztül tart kapcsolatot a kernellel.

2011. február 10., csütörtök

rendszermag (kernel)

A legfontosabb és legbonyolultabb komponens. Feladata a hardver optimális kihasználásának irányítása és a alkalmazói kérések kiszolgálása, a kért programok futtatása. Az API egy illesztési felület a rendszermag és az alkalmazási alrendszer között. Olyan szabályok összessége, melyek leírják hogyan kell kérni a kreneltől a szolgáltatásokat, illetve hogy kaphatjuk meg a kernel válaszát. Az API-t a szervizprogramok is használják.

2011. február 5., szombat

felhasználói mód

A fordítók, szövegszerkesztők felhasználói módban futnak. Ez azt jelenti, hogy ha egy fordító vagy egy editor nem tetszik, akkor helyette írhatunk másikat, de nem cserélhetjük ki például a lemezmegszakítás-kezelőt, ami a kernel része…
A rendszerprogramok fölé épülnek a felhasználói szoftverek (táblázatkezelők, szövegszerkesztők...)
6. dia

2011. február 4., péntek

komponensei

- Rendszermag (kernel)
- Alkalmazói programozási interfész (API = Aplication Programing Interface)
- A rendszerhéj (shell): feladata a parancsértelmezés
- A szervízprogramok (Utility): szövegszerkeszők (editor), fordító programok (compiler)


Az első 2 felügyeleti módban míg az utóbbi 2 felhasználói módban fut.

mikroprogram

A hardver bonyolult áramköröket, katódsugárcsövet… tartalmaz melyeket elekrtomérnökök terveznek, működtetnek. E fölött van egy primitív szoftver (mikroprogram), melyek a gépi kódú utasításokat (ADD, MOVE, JUMP…) végre képes hajtani. (Gépi nyelv a mikroprogram által felismert utasítások halmaza. kb 50-300 utasítása van.) (Nem minden gépen van mikroprogram, ahol nincs ott a hardver hajtja végre a gépi kódú utasításokat)

erőforrás kezelés

Ha az erőforrás-kezelést minden esetben a programozónak kellett volna megírnia akkor rengeteg program megíratlan marad, mert unalmas a bonyolult programok esetén mindig az egér vagy billentyűkezelés megírásával kezdeni. Ezért az operációs rendszer a hardver fölötti szoftverréteg amely a felhasználó felé egy virtuális gépet mutat, melyet könnyebb megismerni, használni, programozni, így elég ha a programozó az aktuális problémára koncentrál az egér vagy billentyűzetkezelés helyett.

működése

Egy modern számítógép egy vagy több processzorból, belső memóriából, lemezekből, nyomtatókból, hálózati csatolókból és más bemeneti/kimeneti eszközökből áll. Vagyis összetett rendszer. Az operációs rendszer nyomon követi, hogy a processzor az erőforrásait helyesen és optimálisan kihasználja.

fajtái

Különböző gépekre különböző operációs rendszerek telepíthetők. A Magyarországon elterjedt számítógépeken a Unix (Linux) vagy a DOS (WINDOWS) valamelyik változata fut nagy valószínűséggel.

meghatározása

Az operációs rendszer egy speciális rendszer-szoftver, mely a hardver és a felhasználó (vagy felhasználói programok) között teremt kapcsolatot. Segítségével adhatunk utasításokat a gépnek, vagy indíthatunk el már megírt programot.